içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Dışişleri Bakanlığı harekete geçti: Büyükelçiler, vize krizi konusunda uyarılacak

Son dönemde Türklere verilen vize reddi oranları artmış, uygulama "gizli yaptırım" olarak yorumlanmıştı...

Dışişleri Bakanlığı harekete geçti: Büyükelçiler, vize krizi konusunda uyarılacak
Haberi Sesli Dinle

Son dönemde Türklere verilen vize reddi oranları artmış, uygulama "gizli yaptırım" olarak yorumlanmıştı...

Batı ülkelerinde son dönemde yaşanan vize aksaklıklarının giderilmesi için Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Başta ABD ve AB ülkeleri nezdinde vize sorununu çözmek için girişimler başlatılırken, gelecek ay Batılı büyükelçilerin Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek gerekli uyarıların yapılacağı açıklandı.
Ankara’da diplomasi muhabirleriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, vize sorunu ve dış politikadaki güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi:
 
“Tatilde olan büyükelçiler vardı, onların dönmesini bekliyoruz. Bu ay içinde New York BM Genel Kurulu sonrasında olur. Bazı ülkeler vize sürecini hızlandırmaya başladılar. Bazı ülkelerde sorunlar devam ediyor. Vize mağduriyetlerine ilişkin ABD, Almanya dahil diğer birçok ülkeyle ilgili çeşitli örnekler var. İş insanlarımız var, doktorlarımız var…

"ARTIK ÇÖZÜLMESİ GEREK"

Şimdi bir fuar var, oraya gidiyorsunuz davetlisiniz, başvuruyu yaparken de söylüyorsunuz bu fuara gideceğim diye, fuar tarihinin sonrasına randevu veriyorlar. Olacak iş değil. Bir önemli akademisyenimiz, bazen doktor olabiliyor, bazen tarihçi, herhangi biri de olabilir, bir sempozyuma, bir foruma, bir konferansa davet ediliyor, randevu tarihi o konferansın sonrasına veriliyor. Gitme sebebi de belli. Bu kadar açık, absürt örnekler var. Bunu bir düzene sokmamız lazım. Bu böyle gitmez. ABD yine hızlandırdı son zamanlarda gelen bilgilere göre, ama halen yetersiz ve bunun artık çözülmesi gerekiyor.”

Tarih: 15-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum