içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

20 bin megavatlık yeni enerji hamlesi

Atıl 300 milyon metrekarelik Hazine arazisinin ekonomiye kazandırılacağını belirten Murat Kurum, “Bu arazilere rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulacak. 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlayacağız” dedi.

20 bin megavatlık yeni enerji hamlesi
Haberi Sesli Dinle

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, atıl durumda, tarıma elverişsiz 300 milyon metrekare Hazine arazisinin ekonomiye kazandırılacağını belirterek, “Bu arazilere rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulacak. Böylelikle 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlayacağız” dedi.

Haberin Devamı

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tarıma elverişsiz hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Hem çevre dostu hem ekonomik. Atıl durumda, tarıma elverişsiz 300 milyon metrekare Hazine arazisini ekonomimize kazandırıyoruz. Bu arazilere rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulacak. Böylece 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında çevre dostu enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması amacıyla yeni bir proje gerçekleştiriliyor. Buna göre, atıl durumda olan Hazine taşınmazları üzerinde güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarıyla lisanssız elektrik üretimi yapılabilecek.

Haberin Devamı

Kimler başvurabilir?

Bu uygulamadan mesken ve aydınlatma abone grubunda yer alanlar hariç, kendi ihtiyaç duydukları elektriği üretmek amacıyla maden veya jeotermal işletme ruhsat sahipleri, sanayiciler, kamu ve özel hizmetler sektöründe yer alan kişiler ve tarımsal faaliyetlerde bulunan kişiler yararlanabilecek. Hazine taşınmazları üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla tesis edilecek irtifak hakkı ve kullanma iznine ilişkin olarak ihaleler, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde biri üzerinden açık arttırmayla belirlenecek.

Yatırımcıya bir yıl ön izin

Hazine taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı veya kullanma izni ihalelerinin onayı ile yatırımcılara imar planlarının yapılması, uygulama projelerinin onaylanması, bağlantı anlaşmasının yapılması gibi işlemler için bir yıl ön izin verilecek. Yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde 29 yıla kadar bağımsız ve sürekli nitelikte olmayan irtifak hakkı veya kullanma izni verilecek.

İlana çıkarıldı

Proje kapsamında, 2023 yılı ocak ayında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimine uygun ilk etapta 41 ilde 160 milyon metrekare taşınmaz ilana çıkarıldı. İkinci etapta da nisan ayı itibariyle 140 milyon metrekare hazine taşınmazı ilana çıkarılacak.

Tarih: 13-01-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum
Masaüstü Görünüm