ギャンブル مواقع مراهنات смотреть порно онлайн ギャンブル المواقع المثيرة
مواقع مراهنات смотреть порно онлайн ギャンブル

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Dezenformasyon Yasası 1 Ekim'de Meclis Gündemine Geliyor

AK Parti ve MHP’nin ortak hazırladığı, kamuoyunda “dezenformasyon düzenlemesi” olarak bilinen kanun teklifi, 1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla birlikte TBMM Genel Kurulu’nun ilk ve en tartışmalı gündem maddesi olacak.

Dezenformasyon Yasası 1 Ekim'de Meclis Gündemine Geliyor
Haberi Sesli Dinle
Düzenlemede yer alan ve çok tartışma yaratan iki madde, teklifin Adalet Komisyonu görüşmeleri sırasında revize edilmişti. Bu kapsamda, İletişim Başkanlığı’na verilen “basın ahlâk esaslarına aykırı davranan gazetecinin basın kartını iptal etme yetkisi” kaldırılmış; ayrıca basınla ilgili faaliyet göstermeleri şartıyla kamu yararına faaliyette bulunan dernek ve vakıfların yöneticilerine “cumhurbaşkanı kararıyla” basın kartı verilmesinden de vazgeçilmişti. Ancak komisyon görüşmelerinde muhalefetin ve basın meslek örgütlerinin en çok tepki gösterdiği, “gerçeğe aykırı bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası” getiren 29. maddenin özünü değiştiren herhangi bir değişikliğe gidilmemişti. 

‘Değişiklik olmayacak’

Cumhur İttifakı yetkilileri, düzenlemenin Basın İlan Kurumu ile ilgili bazı maddelerinde revizyona gidileceğinin sinyalini verirken, tepkilerin odağındaki 29. maddede herhangi bir esneme, yumuşatma ya da değişikliğin söz konusu olmayacağını vurguluyor. Kurmaylar, “Teklifte resmi ilan gelirlerinin paylaşılması ile ilgili birtakım sorunlar var. Burada dengeyi sağlamak için adım atacağız. 29. maddenin ise uygulanabilirliği ile ilgili yeniden bir değerlendirme yapılabilir. Ama bu maddede muhalefetin konuştuğu şekilde bir ‘hafifletme’ mümkün değil. Yalan habere maruziyet açısından Türkiye’nin hali ortada. Bu şartlarda bu maddede geriye gidiş, esneme olmaz. Bir değişiklik, ancak bu maddenin daha da etkili şekilde uygulanabilmesini sağlamak için söz konusu olabilir” değerlendirmesini yapıyor.

Tarih: 21-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum