ギャンブル مواقع مراهنات смотреть порно онлайн ギャンブル المواقع المثيرة
مواقع مراهنات смотреть порно онлайн ギャンブル

içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Marketlerde 'muz' oyunu! Firmalar vergiden kurtulmak için bunu yapıyor

İthal muzda ‘yerli’ oyunu artıyor. Yerli muzun daha iri olan üst taraklarını ithal muz gibi ambalajlayıp kolileyen firmalar, yurt içinde marketlere pahalı fiyatla ithal diye satıyor.

Marketlerde 'muz' oyunu! Firmalar vergiden kurtulmak için bunu yapıyor
Haberi Sesli Dinle

DUYGU ERDOĞAN - Muz fiyatı pazarda, markette, manavda ‘lüksünü’ korumaya devam ediyor. Yerli muzda 29-34 lira arasında, ithal muzda ise 46-50 lirayı aşan fiyatlar var. Üstelik ithal muz almak için bu parayı gözden çıkarmak da yetmiyor.

Yüksek seyreden döviz kuru nedeniyle bazı firmaların ithal muz getirmediği, yerli muzun daha büyük olan taraklarını, yani el şeklindeki salkımlarını ambalajlayarak ithal muz olarak sattıkları belirlendi. Yukarıdan aşağıya doğru daralan bir salkım gibi olan (hevenk) muz bağının 11-13 arasında tarak sayısı bulunuyor. Bu tarakların üst kısmındaki muzların ithal muzdan daha kaliteli ve lezzetli bir yapısı var. Üreticiden yerli olarak alınan ve daha uygun bir ödeme yapılan bu muzlar, hem ithalat vergisinden kurtuluyor, hem de büyük marketlerde tüketiciye ithal adı altında daha yüksek fiyatlara satılıyor. Üstelik muzun her şeyi yerli ama sadece konulduğu koliler ithal!

Muzda erken hasat başladı ancak asıl bolluk ekimde yaşanacak. Geçen yılki düşük rekolteye karşılık bu yıl normal bir sezon bekleniyor. Bu dönemde muz fiyatları daha yüksek seyrederken ilerleyen haftalarda bir geri dönüş bekleniyor.

TÜİK verilerine göre 2021’deki 880 bin tonluk muz üretiminin ardından 2022’de daha iyi bir sezon bekleniyor. Rekolte tahmini ise 960 bin tonun üzerini işaret ediyor.

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, yerli muzun salkımının yarıdan üstündeki taraklarının ithal muz gibi satıldığını anlatırken, “Yerli muzun üst tarakları yani kümeleri, ithal muzun parmakları gibi büyük oluyor. Bunları geçen yıldan bu yana artan oranda ithal diye satanları görüyoruz. Gelen faturaların incelenmesi lazım” dedi. 

Girdi maliyetlerinin çok yüksek seyrettiğini anlatan Metin, şu anda henüz muz hasat yoğunluğu başlamadan bölgede üreticiden alımların 18 liradan yapıldığını kaydetti.

KOLİLER İTHAL

Muz üreticilerinden Mehmet Güzel, bir kilo muzun maliyetinin 8 lira olduğunu vurgularken, çiftçiden alışın 18 lira, Anamur’dan muzun çıkışının ise 23 lira olduğunu söyledi. 15 güne kadar fiyatların bir miktar gerileyebileceğini anlatan Güzel, “Artık yerli muzun kalitesi ithal muzdan çok daha iyi. Bunun farkında olan ve dışarıdan ithal muz getiren bazı firmalar, görüntü olarak ithal muza eşdeğer muzları alıp götürüyorlar. İthal kolilerine koyup 45 liraya satıyorlar. Hem ithal muza uygulanan vergiden kurtuluyor, hem de tüketiciyi de marketi de kandırıyor. Bunların önleminin alınması lazım” diye konuştu.

YOLA ERKEN ÇIKIYOR

İthal muz genellikle Ekvador ve Kosta Rika’dan getiriliyor. Bu mesafeden gelirken muzlar olgunlaşmadan paketleniyor. Yani muzlar tadını almadan yola çıkmış oluyor. Bu nedenle ithal muzun lezzet ve kalitesinin yerli muzdan az olduğunu belirten Alanya Muz Üreticileri Birliği (Muz-Bir) Başkanı Mustafa Şenli, “Yerli muzu ithal muz diye satanlar da var. İri boy muzları ambalajlayıp ithal diye satıyorlar. Döviz de yüksek olunca yerliyi kullanmayı tercih ediyorlar. Bize de ihbarlar geliyor” dedi.

Tarih: 21-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum